Ültetés, gondozás

 
Az áfonyabokrok ültetése előtt fontos a megfelelő hely kiválasztása, napos félárnyékos helyeket kedveli a legjobban. Az áfonya igényli a savanyú talajt amelynek pH-ja 4,0-5,5 között van, laza szerkezetű humuszban gazdag. Olyan területre ne ültessek ahol gyakran pang vagy áll a víz.
 
A tövek közötti távolság 1-1,2 m, a sorok közötti távolság legalább 2 m legyen.
 

Készítsünk egy 30-40 cm mély, 50 cm átmérőjű gödröt, majd béleljük ki geotextíliával, ezáltal megakadályozható a különböző anyag összetételű talajok keveredése, ezzel biztosítva a legoptimálisabb feltételeket a növények fejlődéséhez.

 Az  bokrot óvatosan távolítsuk el a cserépből, majd helyezzük a gödörbe. Ügyeljünk rá, hogy a földlabda felszíne a talaj szintjével egy síkban legyen.

A kitermelt a megfelelő kémhatás elérése érdekében legegyszerűbben a  gazdaboltokban, áruházakban beszerezhető savanyú földkeverékkel célszerű visszatölteni.

Ültetést követően alaposan öntözzük meg, majd a talajt fedjük be mulccsal, például fűrészporral vagy fenyőkéreggel. Ez segít megőrizni a talaj nedvességtartalmát, valamint csökkenti a gyomnövények növekedését a környéken, egyúttal bomlása, bemosódása következtében a savanyú kémhatást fenntartja.

 Az áfonya bokrok ápolása éppoly fontos, mint az ültetésük távolítsuk el a gyomnövényeket a környékéről. Ha lehetőségünk van rá,  Ügyeljünk  rendszeres öntözése az áprilistól szeptember végéig tartó tenyészidőszak alatt, különösen a száraz időszakokban. Legideálisabb, ha van lehetőségünk esővízzel locsolni.


Az ültetést követő 3-5 évben  nem szükséges ritkító metszés alkalmazása.